sobota, 15 stycznia 2011

wzór czapki i poncza

Muszę dokonać małego wstępu ponieważ okazuje się, że mam okropne dziury w terminologii dziewiarskiej. W tym wzorze występuje ścieg garter, najprostszy z najprostszych i wiem, że on się jakoś prosto po polsku nazywa ale za choinkę nie pamiętam jak:) Przerabia się w każdym rzędzie oczka na prawo. Jakbym poszperała u Was na blogach to pewnie bym znalazła odpowiednią nazwę ale szkoda mi czasu na głupoty – wolę w tym czasie przetłumaczyć wzór. Wybaczcie mi więc – to nie snobizm tylko dziura:))) Podpowiedź mile widziana:)

W ogóle kołkowaty ten mój język dziewiarski, za co z góry przepraszam.

Ale ad rem – podaję zgodnie ze wzorem trzy rozmiary. Ja czapkę robiłam w rozmiarze mniejszym a ponczo w największym bo lubię luźno. Warkocze można znaleźć w schemacie, w oryginalnym wzorze.

Mini-ponczo:

Przerabiamy rzędy w tę i z powrotem. Nabieramy odpowiednio 47-51-55 oczek na druty nr 8 i przerabiamy wszystkie rzędy (na prawej i lewej stronie) oczkami prawymi (garter st – wrr:)) – to będzie plisa. Pierwsze oczka ściągamy na drut bez przerabiania (żeby utworzył się ładny brzeg należy najpierw przełożyć oczko a dopiero potem przełożyć nitkę jak do przerabiania na prawo). Na wysokości 2 cm zaczynając od prawej strony robótki robimy dziurki na guziki:

7 o, spuszczamy jedno oczko, * 8-9-10 o, spuszczamy jedno* powtarzamy *_* cztery razy, kończymy 3 oczkami. Mamy 5 dziurek. W kolejnym rzędzie dobieramy oczko w miejscu oczek spuszczonych.

Kiedy plisa ma 4 cm zaczynamy znów od prawej strony, czyli od góry poncza:

4 o p (garter), pośród następnych 10 oczek dobieramy 6, kolejne 17-21-25 o p (garter), pośród kolejnych 10 oczek dobieramy znowu 6 o, pozostałe oczka z rzędu prawe (garter st). Mamy na drucie 59-63-67 oczek.

Zaczynamy rzędy skrócone zaczynając od prawej strony:

2o p (garter), 4o l, warkocz M2 = 16o, 15-19-23o p (garter), warkocz na stójce taki sam jak na dole, 4o p (garter);

*1 rząd wszystkie oczka;

1 rząd – 20 oczek, owinąć nitkę, wrócić;

1 rząd wszystkie oczka;

2 rzędy (czyli robimy dwa razy taki sam skrócony rząd) – 37-41-45 o, owinąć nitkę, zawrócić;

2 rzędy – 33-37-41 o, j/w;

2 rzędy – 29-33-37 o, j/w;

2 rzędy – wszystkie oczka;

2 rzędy - 37-41-45 o, owinąć nitkę, powrót;

2 rzędy – 33-37-41 o, j/w;

2 rzędy – 29-33-37 o, j/w;*

Powtarzamy *_*

Kiedy osiągniemy pożądany obwód poncza robimy znów plisę oczkami prawymi, przy czym w pierwszym rzędzie redukujemy oczka, które dobrałyśmy na wysokości warkoczy (razem 12). We wzorze każą redukować po całości, ja zredukowałam właśnie w miejscu warkoczy – i znów mamy na drucie 47-51-55o.

Ponieważ ja użyłam włóczki cieniowanej, stójkę dziergałam z oddzielnego motka żeby uniknąć cienkich paseczków – stójkę przerabiamy w sumie co 12 rzędów.

Moje ponczo jest w wersji największej i na dole ma 6 o lewych (przy warkoczu), które mi ładnie zawinęły brzeg. W oryginale jest on wyprostowany ale mnie się bardzo podoba właśnie taki zawinięty. Dlatego zrezygnowałam z piątego guzika, który wypada jakoś bardzo nisko i same brzegi przy plisie delikatnie podszyłam, żeby się nie prostowały.

Czapka:

Tak samo przerabiamy rzędy w tę i z powrotem. Nabieramy 38-42 o.

2o p (garter), warkocz M1 = 14 o, 22-26o p (garter). Jednocześnie, zaczynając od prawej strony robótki zaczynamy rzędy skrócone:

*2 rzędy wszystkie oczka;

2 rzędy – 36-40o, powrót;

2 rzędy – 34-38o, powrót;

2 rzędy – 31-35o, powrót*

Powtarzamy *_* pamiętając o 2o prawych w dolnej części, z których jedno zawsze przekładamy bez przerabiania.

Tadam:) Miłego dziergania!

I fajnie by było zobaczyć Wasze wersje tego kompletu, oczywiście pod warunkiem, że wyjdą brzydsze niż mój:)))

6 komentarzy:

Frasia pisze...

Ja znam garter stitch pod nazwa ścieg francuski :). Dzięki za tłumaczenie mini ponczka i czapki :). Muszę kiedyś spróbować

tabajka pisze...

O! dzięki Frasiu:) nie byłam pewna czy francuz to taki gładki czy ten robiony cały czas na prawo:)

Dorothea pisze...

Ożeszty GARTERZE - no padłam! Francuz to ten co każdy rząd prawych, a ten co w jednym prawe a w drugim lewe to DŻERSEJ - weźmie i zapamięta, bo przepytam!

tabajka pisze...

ale że co? że się pisze tak normalnie DŻERSEJ?! toż to jakoś nie po krasnoludzku jest!

a pończoszniczy to to nie jest? bo też taką nazwę gdzieś spotkałam.

Too-tiki pisze...

jak zwykle nie rozumiem opisu, czy to się nigdy nie zmieni;)

tabajka pisze...

Too-tiki - ale czego nie rozumiesz? wytłumaczę:))